jakobini

GŁÓWNA     KSIĘGA GOŚCI     AUTORKA     LINKI     KONTAKT     ARCHIWUM     MAPA STRONY

ustaw jako stronę startową        dodaj do ulubionych
PR google pagerank

.:: PREHISTORIA ::.
Typy form ludzkich
Człowiek rozumny

.:: STAROŻYTNOŚĆ ::.
Mezopotamia
Państwo asyryjskie
Egipt darem Nilu
W dolinie Indusu
Państwo Środka
Palestyna
Antyczna Grecja
Starożytny Rzym

.:: ŚREDNIOWIECZE ::.
Arabowie
Państwa europejskie
Dynastia Piastów
Wyprawy krzyżowe
Niewola awiniońska
Schizmy w Kościele

.:: NOWOŻYTNOŚĆ ::.
Szlachta polska
Jagiellonowie
Wojny Polski XVI-XVII
Królowie elekcyjni
Rozbiory
---------------------------
Carowie Rosji
Odkrycia geograficzne
Reformacja
Torquemada
Niccolo Machiavelli
Wojna 30-letnia
Wojna Północna
Wojna siedmioletnia
Niepodległość USA
Rewolucja Francuska

JAKOBINI 1793-94

Dane podstwowe

nazwa: od kościoła Św. Jakuba w Paryżu, w którym organizowali swoje narady
przedstawiciele: Maximilien Francois Marie de Robespierre, Georges Danton, Antoine Louis de Saint-Just, Jean-Paul Marat
czas panowania: 1793-94
główne zasady rządów: terror i radykalizm

Rządy jakobinów

Jakobini dostali się do władzy poprzez wyparcie części żyrondystów z Konwentu. Aby pozbyć się swoich dotychczasowych wrogów, wielu straciło życie a gilotynie. Była to najczęstsza forma wykonywania wyroków śmierci. Za panowania jakobinów pod ostrzem gilotyny zginęło około 17 tysięcy Francuzów, w tym 85% stanowiło mieszczaństwo. W powstaniu w Wandei śmierć poniosło blisko 200 tysięcy ludzi, jednakże wtenczas przyczyną był atak militarny wojsk jakobińskich, a nie charakterystyczne urządzenie ze spadającym ostrzem. Terror jakobiński nie ograniczył się tylko do wymierzania źle pojętej przez rządzących sprawiedliwości.

Jakobini odznaczali się niechęcią do szlachty i duchowieństwa oraz bogatej burżuazji. Chcąc zjednać sobie najliczniejsze i najbiedniejsze społeczeństwo przeprowadzili wiele reform udogadniające im życie, na przykład znieśli poddaństwo wobec panów oraz przyznali chłopom uprawiane przez nich ziemie jako ich własności. Ogłosili także stałe ceny na żywotność i surowo karali za ich przekroczenie. Na bogatsze warstwy społeczne nałożono wysokie podatki. Uchwalono nowy, ujednolicony system miar i wag, który jest do dzisiejszego dnia stosowany na całym świecie.

Jakobini zadbali także o potrzeby armii. Wprowadzono nowe, ulepszone sposoby walki. Stosunki między żołnierzami a ich zwierzchnikami były przyjazne. Zniesiono kary cielesne. Założono wiele nowych manufaktur, które wytwarzały broń, amunicję, mundury i obuwie wojskowe.

Poza tym państwo przejęło miało władzę nad życiem prywatnym mieszkańców. Wprowadzono kontrolę na takie dziedziny życia jak śluby, rozwody, oświata czy opieka społeczna. W użycie wszedł nowy kalendarz rewolucyjny (rokiem pierwszym ustanowiono 1791 z racji uchwalenia wówczas pierwszej francuskiej konstytucji) oraz święta rewolucyjne. Starano się jak najbardziej ograniczyć rolę kościoła, a wręcz zdechrystianizowanie społeczeństwa. W tym celu zamknięto kościół w Paryżu, katedrę Notre-Dame zamieniono na świątynię Rozumu. Na jej bramach napisano: "Śmierć jest wiecznym snem". Ateistyczny kult Rozumu miał zastąpić dogmaty religii katolickiej. Wielu duchownych skończyło swój żywot ziemski na gilotynie, a znaczna ilość kościołów została ograbiona i spalona.

Jakobini ustanowili także własną konstytucję. Na jej mocy państwo miało zapewnić swoim mieszkańcom pracę i wykształcenie, co było znacznym postępem w stosunku do dotychczasowych tego typu aktów prawnych. Władzę wykonawczą, ważniejszą od ustawodawczej (parlamentu) uzyskał Komitet Ocalenia Publicznego - rząd., który miał nieograniczone pełnomocnictwa. Koniec rządów jakobinów nastąpił głownie w skutek zgładzenia jednego z najważniejszych ich przedstawicieli - Dantona i Desmoulins wiosną 1974 roku. Takie postępowanie wzbudziło gwałtowne protesty wśród terroryzowanej ludności, która wkrótce zawiązała spisek. Na jego czele stanęli późniejsi przywódcy Dyrektoriatu. W ciągu następnych kilku miesięcy objęli władzę w państwie oraz skazali na śmierć na gilotynie Robespierre'a i jego towarzyszy.


POWRÓT

.:: XIX WIEK ::.
Napoleon
Księstwo Warszawskie
Kongres Wiedeński
Powstania narodowe

.:: XX WIEK ::.
Grigorij Rasputin
I wojna światowa
Eva Peron
Dwudziestolecie
III Rzesza
II wojna światowa
PRL

.:: SZTUKA ::.
Renesans
Barok
Dwudziestolecie

.:: VARIA ::.
Wstęp do historii
Słowiniczek pojęć
Postacie historyczne
Źródła historyczne
Unie Polski i Litwy
Historia demokracji
Ateizm

.:: DODATKI ::.
Testy z historii
Mapy historyczne
Krzyżówki
Olimpiady
Matura z historii
Cytaty
Dokumenty
Ściągi
Dynastie
Pieśni historyczne
Kalendaria

.:: STATYSTYKI ::.
Profesjonalne bezpłatne statystyki www
Copyright by LUKA © All rights reserved