KONFERENCJA W POCZDAMIE

GŁÓWNA     KSIĘGA GOŚCI     AUTORKA     LINKI     KONTAKT     ARCHIWUM     MAPA STRONY


ustaw jako stronę startową        dodaj do ulubionych
PR google pagerank

.:: PREHISTORIA ::.
Typy form ludzkich
Człowiek rozumny

.:: STAROŻYTNOŚĆ ::.
Mezopotamia
Państwo asyryjskie
Egipt darem Nilu
W dolinie Indusu
Państwo Środka
Palestyna
Antyczna Grecja
Starożytny Rzym

.:: ŚREDNIOWIECZE ::.
Arabowie
Państwa europejskie
Dynastia Piastów
Wyprawy krzyżowe
Niewola awiniońska
Schizmy w Kościele

.:: NOWOŻYTNOŚĆ ::.
Szlachta polska
Jagiellonowie
Wojny Polski XVI-XVII
Królowie elekcyjni
Rozbiory
---------------------------
Carowie Rosji
Odkrycia geograficzne
Reformacja
Torquemada
Niccolo Machiavelli
Wojna 30-letnia
Wojna Północna
Wojna siedmioletnia
Niepodległość USA
Rewolucja Francuska

KONFERENCJA W POCZDAMIE

Data: 17.07-02.08.1945
Uczestnicy: Józef Stalin, przywódca ZSRR, Winston Churchill i Clement Attlee (zastąpił Churchilla na stanowisku premiera dnia 26 lipca, a do Poczdamu dotarł 28), premierzy Wielkiej Brytanii i Harry Truman, prezydent Stanów Zjednoczonych wraz z ministrami spraw zagranicznych: Wiaczesławem Mołotowem (ZSRR), Jamesem F. Byrnesem (USA) i Anthonym Edenem (Wielka Brytania). Ponad to towarzyszyli im szefowie sztabów oraz grono doradców).

Ostatnia konferencja miała miejsce już w Niemczech, w poczdamskim pałacu Cecilienhof pod Berlinem. Ze względu na śmierć Roosevelta w kwietniu 1945 roku i wybory w Wielkiej Brytanii trudno mówić o koalicji Wielkiej Trójki, jeżeli za nią uznaje się konkretne trzy osoby (Stalina, Churchilla i Roosevelta) - jeżeli natomiast Wielka Trójka określa trzy mocarstwa, wówczas jak najbardziej ta koalicja może być tak nazywana.

Głównym ustaleniem jeżeli chodzi o powojenne Niemcy była zasady "cztery D": denazyfikacja (z życia publicznego miały być usunięte wszelkie organizacje hitlerowskie jak NSDAP, SS, SA, SD, Gestapo i inne), dekartelizacja (rozdrobnienie wielkich koncernów niemieckich na odrębne zakłady - zwana również demonopolizacją gospodarki), demokratyzacja (życia i wychowania społeczeństwa) oraz demilitaryzacja (polegająca na likwidacji niemieckich sił lądowych, powietrznych i morskich).

Zatwierdzono także, że Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne (amerykańską, francuską, angielską i radziecką), a stan granic niemieckich miał wrócić do tego z 1937 roku.

W części dotyczącej odszkodowań była mowa o pokryciu ich z poniemieckiego majątku, a także o częściowej rekompensacie dla ZSRR z majątku niemieckiego okupowanych przez państwa zachodnie stref. Przywódcy mocarstw postanowili przejąć kontrolę nad niemiecką flotą wojenną i handlową, a także przekazać Königsberg (Królewiec) z częścią Prus Królewskich jako późniejszy Obwód Kaliningradzki dla ZSRR

Powołano Radę Ministrów Spraw Zagranicznych (czterech mocarstw okupujących Niemcy oraz Chin), której zadaniem było sporządzenie traktatów pokojowych z pozostałymi państwami Osi, które przegrały wojnę.

Jeżeli chodzi o Polskę, to jej granice zostały wyznaczone na Odrze i Nysie Łużyckiej, włączono do terytorium kraju również Gdańsk, część Prus Wschodnich. Na wschodzie granicę miała stanowić linia Curzona. Repatriacje wojenne dla Polaków miały być przekazane za pośrednictwem Związku Radzieckiego. Z terenów Polski, jak i Czechosłowacji oraz Węgier mieli zostać wysiedleni Niemcy.

POWRÓT


.:: XIX WIEK ::.
Napoleon
Księstwo Warszawskie
Kongres Wiedeński
Powstania narodowe

.:: XX WIEK ::.
Grigorij Rasputin
I wojna światowa
Eva Peron
Dwudziestolecie
III Rzesza
II wojna światowa
PRL

.:: SZTUKA ::.
Renesans
Barok
Dwudziestolecie

.:: VARIA ::.
Wstęp do historii
Słowiniczek pojęć
Postacie historyczne
Źródła historyczne
Unie Polski i Litwy
Historia demokracji
Ateizm

.:: DODATKI ::.
Testy z historii
Mapy historyczne
Krzyżówki
Olimpiady
Matura z historii
Cytaty
Dokumenty
Ściągi
Dynastie
Pieśni historyczne
Kalendaria

.:: STATYSTYKI ::.
Profesjonalne bezpłatne statystyki www
Copyright by LUKA © All rights reserved

reklamy google


Polecam niezawodne kosiarki Viking: Kosiarki Szczecin
Jedne z najlepszych maszyn budowlanych na rynku: Zag�szczarki Szczecin